Šunų šėrimas košėmis

March 1, 2014 in Augintiniai

Šunys atsilošę – šeimininkai verda košę

Apie šunų mitybą gausu įvairiausių straipsnių, tačiau nė viename iš jų kol kas nebuvo detaliau išanalizuotas šunų šėrimas košėmis. Šunų mitybos ekspertė Iveta Šikšniuvienė šį kartą trumpai atsako į klausimus apie įvairiausias košes šunims.

Ar galima šunis šerti košėmis, juk šuo mėsėdis gyvūnas?

Daugelis šunų augintojų maistą augintiniams gamina patys. Tokiu atveju maistas būna šviežias, jo sudėtis labai aiški, išvengiama kenksmingų maisto priedų, daugelį šeimininkų džiugina ir tokio maisto įvairumas. Toks maitinimas turi ir tam tikrų minusų – didžioji dalis šeimininkų visiškai nesuvokia, kokių medžiagų ir kokiais kiekiais reikia šuniui, toks gaminimas užima daugiau laiko, be to, neretai būna pakankamai brangus. Didžiausia klaida – šuns šerti atliekomis nuo stalo.

Košės šunims negali būti pagrindinis jų maistas, bet nedideliais kiekiais, jas galima ir net būtina naudoti. Maistinė košių vertė – nevienoda, todėl svarbu atkreipti dėmesį į košių sudėtį.

Iš kokių ingredientų žmonės košes verda dažniausiai?

Avižinių dribsnių košė yra viena populiariausių. Sumirkykite avižų dribsnius kefyru, pasukomis, sultiniu ar vandeniu. Geriau košės ne virti, o suaugusiems šunims duoti nevirtų dribsnių. Šuniukai gali būti maitinami virta ryžių ar grikių koše. Perlinės kruopos dirgina šuniuko žarnyną, todėl reikia duoti nedideliais kiekiais, dar geriau visiškai pašalinti iš raciono. Į verdamas košes patartina pridėti morkų, žirnių, moliūgų ir kitų daržovių. Taip pat galima dėti smulkintų vištų odelių ar įvairių nuopjovų nuo mėsos, kepenėlių, širdelių, skrandukų. Dažnai šunų šeimininkai į įvairių kruopų košes deda specialaus šunims skirto mėsos faršo, konservų ar specialios dešros, maišo su sausu pašaru šunims. Yra ir tokių augintojų, kurie vietoje kruopų išverda šunims makaronų.


Akivaizdu, kad šunų šeimininkams kasdien tenka nemažai laiko sugaišti verdant košes savo augintiniams. Ar yra alternatyvių produktų grūdų košėms, kurių paruošimas neužimtų daug laiko?

Taip, košių iš įvairiausių grūdų virimas užima gan daug laiko, tačiau nuolatos skubantiems žmonėms naminių gyvūnų ėdalų gamintojai kaskart pasiūlo naujovių, kurios leidžia taupyti laiką. Lietuvos naminių gyvūnų ėdalų rinkoje jau atsiranda greitai paruošiamų makaronų košių šunims. Makaronai – angliavandenių šaltinis, o kaip žinia, angliavandeniai – svarbiausias organizmo ląstelių energijos šaltinis. Lietuvos rinkoje neseniai atsiradusi greitai paruošiama makaronų košė – vertas dėmesio produktas. Šią košę sudaro ne tik makaronai, ji praturtinta ekstruduotais kukurūzais, mėsa bei džiovintomis daržovėmis. Košė pagaminta iš 100 proc. natūralių žaliavų, yra maistinga, padeda šunims priaugti svorio arba atstatyti prarastas medžiagas po didelio fizinio krūvio varžybų metu. Tokiai košei paruošti užtenka 10 min. tereikia užpilti vandens, palaikyti ir jau galima duoti savo augintiniui. Kadangi toks pašaras yra sausas tai jį patogu naudoti išvykų ar parodų metu, kada nėra galimybės vežtis ir laikyti žalios mėsos ar jos subproduktų.

Ar visoms šunų veislėms košės tinka?

Jei maistas, kuriuo šeimininkas savo augintinį šeria parinktas tinkamai: šuo jį gerai virškina ir įsisavina – viskas puiku, tačiau pasitaiko, kad kokios nors rūšies mėsa ar sausas pašaras netinka šuniui: gyvūnas vemia, viduriuoja, kailis ypatingai šeriasi, šuo pasyvus. Tuomet reikėtų maistą pakeisti. Kai kurie šeimininkai linkę patys augintiniams virti kruopų ar dribsnių košes, jos paprastai tinka šunims, yra gerai virškinamos, tačiau suderinti maistinių medžiagų proporcijas ne specialistui – gana sunku, todėl reikėtų pasikonsultuoti su šunų mitybos ekspertais. Taigi svarbiausia, kad ir kokiu maistu savo šunį šertumėte, darykite tai atsakingai, neperšerkite ir stebėkite, kad maistas augintiniui tiktų, jame netrūktų vitaminų, o kailis blizgėtų.

autorė Inga Lebrikaitė