Šunų sportas ir mankšta

October 16, 2012 in Augintiniai

Tinkamiausia veislė

Šiltą saulėtą vasaros ar rudens dieną žmonės mielai vedasi šunį į mišką ar paplūdimį. Tačiau vedžioti šunį smagu ne visada. Šuniui įsikūrus namuose, paprastai jį vedžioja vienas šeimynykštis. Kai šėlsta audra, lyja ar šąla, niekas nemano, kad šunį vedžioti malonu.

Metus sudaro 365 dienos, ir kiekvieną jų šuo turi būti išvestas į lauką mažiausiai tris kartus (geriau keturis), nesvarbu, kokie orai. Kai kurie šunys turi daug lakstyti, jiems ir keturių pasivaikščiojimų nepakanka. Toks šuo turi bėgti šalia dviračio, kad būtų sveikas ir stiprus. Vadinasi, labai svarbu išsirinkti šunį, kuriam patinka jūsų gyvensena. Jei jūs sportuojate, važinėjate dviračiu arba bėgiojate, judrus šuo jums pats tas. Jei sportuoti nemėgstate, rinkitės vangią veislę.


Šuniukų mankštinimas

Daugelį sparčiai augančių šunų pirmaisiais gyvenimo metais reikia mankštinti saikingai. Nepatariu su tokiu šuniuku daug vaikščioti ir žaisti: sąnariams, kaulams ir raumenims tenka per didelis krūvis, todėl vėliau šunį kamuos visokios bėdos. Polinkis į širdies ligas, kaulų lūžius, klubo sąnarių artritą iš dalies paveldimas, bet negalės pasireiškia ir dėl netinkamo mankštinimo. Antra vertus, šuniukas liūdės, jei neleisite jam nė krustelėti. Du kartus per dieną pavedžiokite jį. Šuniuko raumenis lavina pasivaikščiojimas jam ne per sparčiu žingsniu.

Daugeliui šunų tinkamiausia mankšta – bėgimas šalia dviračio. Kai šuo užauga, kelią galima po truputį ilginti. Pertrauka žiemą nepakenks, bet pavasarį nepradėkite nuo ilgų nuotolių. Šuniui irgi reikia atsigauti. Ne visi žmonės randa saugią vietą važinėti dviračiu, nors nenuleiskite rankų: dažnai paaiškėja, kad tinkamų kelių be automobilių daugiau, negu atrodė.

Šunų sportas

Vis labiau populiarėja šunų sportas: kamuoliuko gaudymas, beisbolas, vikrumo varžybos. Kai kurios veislės, ypač aviganiai, labai mėgsta tokią mankštą. Sportuoti gali ir kitos veislės. Svarbu, kad ši veikla patiktų jums ir jūsų šuniui. Dalyvauti varžybose nebūtina, nors kiekvienam žmogui malonu žinoti, kad jis ir šuo sudaro puikią komandą.

Garsus ir šunų rengimas specialioms tarnyboms: apsaugos, paieškos, saugojimo ir gynimo. Specialioms tarnyboms rengti galima tik tam tikras veisles. Šunų dresuotumas tikrinamas trimis etapais. Dažnai organizatoriai leidžia šuniui dalyvauti varžybose tik tada, kai pamato paklusnumo kursų pažymėjimą. Jų griežtumas visiškai suprantamas – per varžybas šunys gaudo “nusikaltėlius”, apsirengusius apsauginiais drabužiais, todėl nevaldomas šuo pavojingas. Be abejo, šuns narsa ir protas svarbūs, bet ne mažiau svarbūs santūrumas ir geranoriškumas. Šeimininkas irgi turi įdėti daug darbo, būti kantrus ir teisingas. Tinkamai ištreniruotas šuo po dresuotumo egzaminų bus dar patikimesnis. Ši veikla nepaprastai drausmina, o šuniui neleidžiama rodyti iniciatyvos nei per treniruotes, nei po jų. Daugeliui žmonių šunų sportas labai svarbus, beveik gyvensena.

Šis apibūdinimas tinka ir medžioklei. Jei medžiojate su šunimi, jūsų santykiai turi būti geri, o šuo paklusnus. Todėl ne kiekviena veislė tinka medžioklei. Medžiokliniai šunys skirstomi į daugybę grupių, kiekvienoje grupėje viena veislė pripažinta geriausia. Medžioklė nebūtinai reiškia laukinių žvėrių ar paukščių persekiojimą ir žudymą. Galima paleisti šunį ir dirbtiniais pėdsakais. Tinkamiausia mankšta kurtui – lenktynės, ypač išpopuliarėjusios, kai buvo išrastas mechaninis kiškis. Paprastai abi sporto šakos apsiriboja kurtais ar vienos grupės šunimis.

Šiltuose kraštuose sunku mankštinti kinkomuosius šunis, todėl daugelis savininkų gabena juos į šaltesnes vietas, kur paprastai pasninga. Ten rengiamos šunų kinkinių lenktynės. Šalyse, kur visai nesninga, tokie šunys kinkomi į roges ant ratų.

Atskleisti šuns grožį parodoje – menas. Visų pirma šuo turi idealiai atitikti veislės standartą. Antra, jo kailis turi būti nepriekaištingas. Deja, tai dar ne viskas. Ne kiekvienas gražus šuo, atsidūręs dėmesio centre, elgiasi deramai, be to, ne kiekvienas šeimininkas moka išryškinti savo šuns pranašumus. Visų šalių kinologų draugijos organizuoja kursus, kaip paruošti šunį parodai.

Sportuoti sykiu su šunimi smagu. Jūs geriau pažinsite šunį, o jis – jus. Antra vertus, šuo gali būti puikus, ir neskindamas laurų varžybose.

Literatūros šaltinis:
Šunys: Enciklopedinis žinynas. – AKTĖJA. / Versta iš „The dog encyclopedia“ Esther J.J. Verhoef – Verhallen, iš anglų k. vertė Danguolė Žalytė – 272 p.; iliustr.